تور وان

کد: NBHTY
  • van-turkey-prices3-1-820×512
  • 2
  • vankedisi.8123642_std

توضیح

تور وان

در ناحیه آناتولی شرقی ، شهری تاریخی توریستی و کرد زبان ” وان ” واقع شده است ، به علاوه شهر ” وان ” بزرگترین شهر در شرق ترکیه و در نزدیکی مرز ایران و مرکز استان وان می باشد ، این شهر از شمال و غرب به دریاچه وان و از شرق به کوههای مرتفع سیاه کوه و از جنوب به کوه آرتوس محدود می شود ، اهالی وان کردزبان و با لهجه کرمانجی گویش می کنند ، شهر وان از جمله شهرهای مذهبی ترکیه است و اهالی آن مسلمانان سنتی تبار می باشند . گربه های سفید پشمالو چشم دورنگی با چشم های کهربایی و آبی گونه های منحصر به فردی هستند که به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر وان شهرتی جهانی دارند ، به گونه ای که در یکی از میدان های وان تندیس این موجودات ساخته شده است .
برای آنکه سفری به یادماندنی و خاطره انگیز را تجربه کنید با تور وان همراه ما در ندای سفر باشید .
شهر وان با آب و هوای قاره ای زمستانهای سرد و پر برف و تابستان های گرم و خشک دارد ، در فصول بهار و پاییز با بارش نه چندان زیادی مواجه است .
همانطور که گفته شد اهالی وان کردزبان هستند ولی زبان رسمی آنها ترکی استانبولی می باشد و واحد پولشان لیر ، لازم به ذکر است که اختلاف زمان وان نسبت به تهران یک ساعت و نیم است و در واقع وان یک ساعت و نیم از تهران عقب تر است ، البته در نیمه اول سال اختلاف ساعت یک و نیم ساعت و در نیمه دوم سال نیم ساعت چرا که در ایران در ابتدای فروردین و ابتدای مهر تغییرات ساعات ترکیه در اواخر در اواخر فروردین و اواخر مهر انجام می شود .
برای معرفی تاریخچه وان بهتر است بدانیم تمدن میتانی چیست ، در سده های 12 تا 15 پیش از میلاد خاندان شاهی ” میتانی ” در میانرودان ( بین النهرین ، بین دجله و فرات ) فرمانروایی می کردند ، تمدن میتانی یکی از تمدن های باستانی هورانی در غرب ایران و شمال میانرودان و جنوب آناتولی است وارث پادشاهی میتانی ، ” اورارتو ” تمدنی از عصر آهن در منطقه وان امروزی بود که در 600 سال پیش از میلاد مسیح فرمانروایی می کرد .

موقعیت جغرافیایی این تمدن دریاچه ارومیه ، دریاچه وان و بلندیهای ارمنستان از آرارات تا آراگاتس بود ، اصطلاح اورارتو ، ریشه آشوری یا میان رودانی دارد که به صورت ” آرا- لوت ” بوده و اکنون واژه آرارات جایگزین آن شده است .
پادشاهی ” اورارتو ” در حدود 3400 سال پیش در اطراف دریاچه وان قدرت گرفت و باعث رونق هرچه بیشتر وان آن زمان شد ، که شاید در مقایسه با وان امروزی که شهری کوچک است ، به دلیل محل فرمانروایی ، اعتباری پایتخت گونه داشت و بسیار پر تردد بود و مورد توجه به شمار می رفت ، اما وان امروزی با توجه به پیشینه اش در حالی که شهر کوچکی است ولی به لحاظ توریستی بسیار پر رفت و آمد و قابل توجهه برای گردشگران می باشد در ادامه به معرفی جاذبه های وان می پردازیم .
ندای سفر ارائه دهنده بهترین تور وان به شما عزیزان است .

دریاچه وان

بزرگترین دریاچه ترکیه که در شرق این کشور و غرب شهر وان واقع شده با مساحت 3755 کیلومترمربع ، دریاچه ای به همین نام است ، از لحاظ گونه دریاچه ای ، این دریاچه نمکی محسوب می شود و دلیل نمکی بودنش فعالیت های آتشفشانی کوههای اطراف دریاچه به خصوص کوه سبحان با ارتفاع 4058 متر در شمال غربی دریاچه وان که بلندترین نقطه منطقه وان محسوب می شود ، می باشد ، این دریاچه 120 کیلومتر طول ، 80 کیلومتر پهنا و 170 متر ژرفا دارد که این ژرفا میانگین است و در ژرف ترین بخش 450 متر عمق دارد ، دریاچه وان با طبیعت زیبا و چشم انداز سرسبز اطرافش دارای سواحل شنی و آب تمیز و شفاف با دمای مناسب برای شنا می باشد ، سواحل دریاچه وان با امکانات تفریحی بسیار زیاد از جمله پلاژهای خانوادگی ، دوش ، چتر ، محل آفتاب گرفتن ، قایق ، جت اسکی ، کافه و رستوران و … بهترین مکان برای گذراندن لحظات خاطره انگیز و دلپذیر با محیط خانوادگی می باشد ، به علاوه در کنار دریاچه وان می توان از جزایر آختامار ، چارپاق ، ادیر دیدن کرد که در جزیره آختامار کلیسای صلیب مقدس جالب توجه است .

تور وان

قلعه وان

در سواحل شرقی دریاچه وان قلعه ای با ستون های بلند و دیوارهای سر به فلک کشیده قرار گرفته که قدمت آن به قرن نهم قبل از میلاد بر می گردد ، در طول تاریخ اقوام مختلف از جمله ارامنه ، رومی ها ، مادها ، هخامنشیان ، ساسانیان ، اعراب ، عثمانیان ، روسها در این قلعه سکونت داشتند و به عنوان دژ نظامی از این بنا استفاده می کردند ، در میان این اقوام هخامنشیان از خود کتیبه ای را به یادگار گذاشتند ، این کتیبه در زمان داریوش کبیر آماده شد و در دوران پسرش خشایارشاه تکمیل شد و در نزدیکی قلعه وان که آن زمان تحت تسلط هخامنشیان بود به یادگار گذاشته شد .

جزیره و کلیسای آکوامار ( آختامار)

کلیسای صلیب مقدس در فاصله 40 کیلومتری جنوب شرقی وان در جزیره آختامار واقع شده است . از آنجایی که نام آختامار ، از اسامی ارامنه محسوب می شود ، ریشه این کلیسا را در ارامنه باید جستجو کرد ، طبق شواهد تاریخی این کلیسا به دستور ” گاگیک یکم واسپوراکان ” پادشاه منطقه واسپوراکان ساخته شده است ، گاگیک در بین سالهای 908 تا 943 میلادی پادشاه ارمنستان غربی یا به عبارتی اطراف دریاچه وان و شهر وان امروزی در ترکیه بود ، لازم به ذکر است که واسپوراکان ، هشتمین ایالت ارمنستان بزرگ است که به مرور به پادشاهی مستقل به نام پادشاهی واسپوراکان در قرون وسطی مبدل گشت ، مانوئل ارمنی معمار زبردست آن زمان و طراح کلیسای آکومار نیز بود ، جزیره آکومار با وجود ساحل شنی و کافه رستوران محیط مناسب جهت شنا کردن و آب تنی است .

خانه گربه های وان

یکی از جاذبه های منحصر منحصر به فرد تور وان بازدید از گربه های چشم دو رنگی ( دیکروماتوپسی ) در خانه گربه های وان است این گربه ها با چشمان آبی و کهربایی از نوادر حیرت آور طبیعت ترکیه به حساب می آیند ، این گونه گربه ها بر خلاف گونه های مختلف گربه ها که از آب فراری هستند ، علاقمند به آب تنی می باشد ، به روایتی گفته می شود ، حضرت نوح یک جفت از این نوع گربه را سوار کشتی خود نموده است . خانه گربه های وان ( VAN KEDI EVI) به نیت جلوگیری از انقراض این نژاد گربه ها در سال 1991 میلادی توسط دولت ترکیه تأسیس شد ، چرا که در این سال این گونه از گربه ها در حال انقراض بودند و تنها 90 گربه باقی مانده جمع آوری شده و در این محل نگهداری شد .
از دیگر خصوصیات این گربه اهلی بودن نسبی این گونه است به عنوان مثال این گربه به پرندگان ، موش ها و حشرات حمله نمی کند ، به عبارتی این گربه ها تنها زینتی هستند و شکارکننده نیستند ، این موجودات خیلی زود صمیمی شده و جواب محبت شما را می دهند . منحصر به فرد بودن این گربه ها علاوه بر رنگ چشمها ، پشمالو بودن ، سفیدی ، درازی بدن ، قدم های پلنگ گونه ، دم کلفت و دراز شبیه روباه و هوش وسرعت بالای آنها می باشد .

تور وان

آبشار مرادیه

این آبشار زیبا در سمت غربی جاده اصلی دغوبایزید در 20 کیلومتری تقاطع جاده تاتوان است و به عبارتی آبشار مرادیه در 88 کیلومتری شمال شهر وان واقع شده است ، این آبشار زیبا 6 متر ارتفاع و 80 متر عرض دارد ، برای بازدید از این آبشار باید از پل 50 متری معلق طنابی در مقابل آبشار استفاده کرد ، صدای آبشار و سرسبزی و پر آبی منطقه جلوه ای خاص به تور وان در سفر به ترکیه می دهد ، گویی که صدای آب آنچنان زیاد است که صدا به صدا نمی رسد ، این آبشار در چهارفصل زیباست ولی در بهار و تابستان درختان و پوشش گیاهی غنی دشت های اطراف آبشار شگفت انگیز و در عین حال چشم نواز است ، اما در فصول پاییز و زمستان رنگ های طلایی و سفید برای طبیعت دوستان خالی از لطف نیست و دوستداران خاص خود را می طلبد به گونه ای که در زمستان مجموعه آبشارها و دریاچه مجاور آن سفیدپوش و کاملاٌ منجمد می شود و با جلوه ای سفید رنگ در منطقه خودنمایی می کند ، وجود کافه رستورانها ، کلبه ها و آلاچیق های اطراف این آبشار زیبا فرصت را به گردشگران می دهد تا با خیالی آسوده تر از طبیعت زیبای این آبشار بهره ببرند .

تور وان

مرکز خرید وان ای وی ام

در سفر به وان برای آنکه از هر لحاظ در تور وان در گشت های شهری بی نیاز شوید ، بهترین انتخاب مرکز خرید ” وان ای وی ام ” است ، چرا که علاوه بر داشتن مراکز خرید و نمایندگی بیش از 90 برند شناخته شده دارای سینمای بزرگ 7 بعدی به نام کسمیوم ، دارای کافه و رستوران های بسیار با کیفیت با قیمت های مناسب و انواع غذاها ، همچنین مراکز خدماتی از جمله مسجد ، سرویس بهداشتی ، اتاق کودک ، کالسکه کودک ، صندلی چرخدار ، خدمات مخصوص برای افراد کم توان ، تراس جهت داشتن چشم انداز از شهر وان ، پارکینگ و … می باشد .
عبارت AVM مخفف ALIS VERIS MERKEZI ( مرکز داد و ستد ) می باشد ، به عبارتی این مرکز خرید اولین مرکز مدرن و جدید به صورت فروشگاههای زنجیره ای در شهر وان می باشد .
این مرکز بزرگ با مساحت 30 هزار متر مربع و تعدادی بالغ بر 95 فروشگاه الکترونیک ، کفش و لباس ، کافه و رستوران ، زمین های بازی و … در اواخر سال 2015 به جهت استقبال گردشگران به ویژه ایرانیان افتتاح گردید .
مرکز خرید AVM در مرکز شهر وان و اواسط بلوار جمهوریت ( CUMHURIYET CADDESI ) واقع شده است .

هتل های وان
اگر به شهر وان سفر کردید انتخاب هتل در تور وان بستگی به سلیقه شما دارد ، به این صورت که اگر مایلید در مرکز شهر وان اقامت داشته باشید حوالی خیابان جمهوریت و هتل های آن را به شما پیشنهاد می کنیم ، که از آن جمله رویال برک ، آکدامار ، یاقوت و مون لایت می توانند مناسب باشد ، اما اگر تمایل به چشم انداز دریاچه داشته باشید هتل مریت ( شاه مارال ) و دبل تری هیلتون انتخاب مناسبی خواهد بود .

سفر زمینی به وان
در سفر زمینی به وان سه راه پیش روی ماست که متناسب با وسیله نقلیه ، شهر مبدأ ، زمان سفر ، امنیت جاده و کیفیت آن می توان بهترین مسیر را انتخاب نمود .
1) مرز بازرگان مهمترین ، قدیمی ترین و پرترددترین مرز مشترک مابین ایران و ترکیه می باشد ، که به صورت 24 ساعته در حال فعالیت است و هر زمان به این مرز وارد شوید ، می توانید گذر کنید . در این مسیر فاصله تهران تا تبریز 600 کیلومتر ، تبریز تا مرز بازرگان 290 کیلومتر ، بازرگان تا دغوبایزید 40 کیلومتر از دغوبایزید تا مرادیه 170 کیلومتر و از مرادیه تا وان 90 کیلومتر مسافت داریم .
شایان ذکر است که وقتی از مرز بازرگان به شهر دغوبایزید می رسیم دشت آرارات جنوبی به همراه قلل آرارات بزرگ و کوچک نمایان می گردد ، همچنین در انتهای جاده حدود 90 کیلومتری شهر وان می توانید از آبشار زیبای مرادیه دیدن فرمایید .
2) مرزسرو- اسندره ، در غرب شهر ارومیه و در فاصله 55 کیلومتری این شهر واقع شد و مرز سرو حدود 240 کیلومتر تا وان فاصله دارد و نزدیکتر از مسیر بازرگان است ولی از طرفی جاده اش کوهستانی بوده و به سبب نزدیکی با مرز سوریه و عراق و ناآرامی های مناطق کرد نشین از امنیتپایینی برخوردار است ، شایان ذکر است شهر سرو در خاک ایران با شهر اسندره در خاک ترکیه هم مرز می باشند و فاصله تبریز تا ارومیه در حدود 145 کیلومتر ؛ ضمناً مرز سرو- اسندره بصورت 24 ساعته فعال می باشد .
3) مرز رازی – کاپی کوی این مرز نسبت به دو مرز مذکور کمترین فاصله را تا شهر وان دارد ، به این صورت که با پیمودن تنها 90 کیلومتر می توان به شهر وان دست یافت ، انتخاب این مسیر سبب می شود تا بسیاری از مسیر پیموده شده در خاک ایران باشد .
به این صورت که با طی 600 کیلومتر از تهران تا تبریز ، بعد از آن می توانیم با طی 58 کیلومتر از شهرهای صوفیان و مرند گذر کرده و پس از طی 96 کیلومتر تا خوی و 65 کیلومتر تا شهر رازی به مرز کاپی – کوی برسیم ، لازم است بدانید که جاده رازی تا وان به جز چند کیلومتر ابتدایی ، بسیار مناسب و بصورت اتوبان است و از امنیت بالایی نیز برخوردار می باشد ، ولی از طرفی این مرز در تعطیلات و تاریخ های خاص و مناسبت ها ، بسیار شلوغ بوده و همانند دو مرز دیگر 24 ساعته فعال نبوده و ساعت کاری آن 9 تا 17 می باشد ، ضمناً از این مرز اتوبوس ، کامیون و تریلر اجازه عبور ندارد و تنها اتومبیل سواری از این مرز مجوز ورود دارد .
در مسیر مابین رازی تا وان ، از دو شهر سارای و اوزالپ عبور خواهیم کرد که بازدید از این دو شهر خالی از لطف نبوده و از لحاظ تجاری و مکانی جهت استراحت می تواند مناسب باشد .

سفر هوایی وان
آنچه مسلم است در تور هوایی وان مشاهده مسیرهای زیبای کوهستانی از فاصله نزدیک امکان پذیر نیست ، همچنین زیبایی ها و از طرفی مشقت های سفر زمینی آنچنان ملموس نمی باشد ، اما در ازای غیر قابل مشاهده بودن زیبایی های سفر زمینی ، با پرداخت هزینه بیشتر آرامش و لذت های دیگری در سفر هوایی جایگزین می شود ، شما می توانید با شرکت در تور وان بصورت هوایی با خستگی کمتر و در مدت زمان کوتاه تر به شهر وان رسیده و مدت زمان بیشتری را در قلب شهر وان و در دامان طبیعت این شهر سپری کنید .
فاصله هوایی تهران تا وان 773 کیلومتر می باشد و مدت زمان تخمینی این پرواز حدود 70 دقیقه با فرض آنکه آب و هوا مناسب باشد ، انجام می پذیرد .
فرودگاه ” فرید ملن ” با نام یاتایی “VAN” در فاصله 6 کیلومتری جنوب غربی شهر وان و شرق دریاچه وان نزدیک ساحل با ارتفاع 1600 متر از سطح دریا با یک باند فرودگاهی واقع شده است . در سال های اخیر از جمله شهرهای نزدیک مرز ایران و ترکیه که قابلیت انجام پرواز مستقیم به شهر وان در آن وجود دارد ، ارومیه می باشد ، که حداکثر هفته ای سه پرواز بین این دوشهر انجام می پذیرد .

امتیاز
  • ثبت امتیاز
5
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

برنامه سفر

تاریخ حرکت 8مرداد98

اتوبوس vipتخت خواب شو 25نفره

بیمه کامل مسافرتی تا سقف 10.000یورو

 

مهلت ثبت نام تا آخر تیرماه

محل

دیدگاه ها (1)

1 دیدگاه برای تور وان

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تور وان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال