مسجد شادیروان

مسجد شادیروان از دیدنی های ازمیر به شمار میرود که در قرن ۱۷ ساخته و در قرن ۱۹ بازسازی شده است. این مسجد که از آثار تاریخی ترکیه نیز محسوب میشود در نزدیکی بازار کمرالتی و میدان کوناک قرار دارد. مسجد شادیروان یکی از جذاب ترین دیدنیهای شهر ازمیر به حساب میاید.

از دیدنی های ازمیر ، نیایشگاه آرتمیس است. این بنا در سال ۵۵۰ قبل از میلاد در ترکیه کنونی ساخته شده‌است.معبد آرتمیس در شهر افسس (Ephesus) در حدود ۵۰ کیلومتری شهر ازمیر ترکیه قرار داشته ‌است. این معبد به عنوان زیباترین بنای روی زمین شناخته شده و به همین دلیل در میان عجایب هفتگانه جا دارد. هرچند که زیربنای باقی مانده از این معبد تاریخ ساخت آنرا قرن هفتم قبل از میلاد مشخص می‌کند. اما راه یافتن معبد آرتمیس در فهرست عجایب هفتگانه به حدود ۵۵۰ قبل از میلاد مربوط می‌شود. این بنا که به آن معبد بزرگ مرمرین گفته می‌شود و از مکانهای دیدنی ترکیه بشمار می آید ، توسط قارون شاه لیدی به کرسیفون (Chersiphron) معمار یونانی سفارش داده شد. معبد با مجسمه‌های برنزی که توسط ماهرترین مجسمه سازان آن زمان ساخته شده بودند تزئین شده بود. هنرمندانی نظیر فیدیاس (Pheidias)، پلی‌کلیتوس (Ploycleitus)، کرسیلاس (Kresilas) و فرادمون (Phradmon).

بازرگانان، جهانگردان، صنعتگران و پادشاهان از این محل مقدس دیدن می‌کردند و احترام خود را با آوردن هدایای مختلف ابراز می‌نمودند. تحقیقات اخیر باستان‌شناسی به یافتن تعدادی از این هدایا که شامل مجسمه‌های طلا و عاج آرتمیس، گوشواره‌ها، دستبندها و گردنبندهایی زیبا اثر صنعتگران دنیا هستند منجر شده ‌است .

معبد آرتمیس

مرکز خرید اسکله کوناک

مركز خريد ديگر ازمیر ، اسكله كوناك است كه در نزديكي برج ساعت واقع شده و شامل فروشگاه ها ، رستوران ها و سينما مي باشد همچنين ماركهاي معروف و لوازم آرايش را مي توانيد در اين منطقه بيابيد . در خیابان های ناحیه کمرالتی مارکت می توان عتیقه های افسون کننده ، جواهرات ظریف و خوشایند ، تنوع وسیعی از البسه و انجیر و کشمش خشک را که در ناحیه پر رنگ و نگار ، غذاهای خاص محلی ترانچا وچیپورا را که دو نوع ماهی دریایی هستند سرو می کنند. در پیاده روهای تفریحی کارشی یاکا و در خیابان جمهوریت شیکترین و عالیترین مغازه ها را می توان دید.

مسیر عوارضی ماشین رو در ۸۰ کیلومتری ازمیر، به یک تفریحگاه کوچک و بندر لنج های چشمه منتهی میشود که قایق ها همه روزه به سمت جزیره ی یونانی Chios که حدود ۱۲ کیلومتر فاصله دارد، در رفت و آمدند. این شهر یک چشمه ی معدنی آرام و تفرج گاه ساحلی بود (نام آن به معنای محل عمومی نوشیدن آب است) تا سرانجام با رسیدن مسیر ماشین رو، آن را به مکان تفریحی نزدیک شهر بدل کرد و امروزه به صورت یک حومه ی ساحلی بسیار شلوغ ازمیر و همچنین ترمینالی برای قایق های بین المللی ایتالیا و یونان در آمده است. این شهر به وسیله ی قلعه ی نظامی عثمان که در قرن شانزدهم بنا شده بود، احاطه شده است . علاوه بر وجود این قلعه ی نظامی یک کاروانسرا یا میهمانخانه ی قرن هجدهم نیز بود که امروزه به هتلی بدل شده است و میزبان رقص و موسیقی سنتی ترک ها است. در خیابان اصلی مرکز خرید، میان فروشگاه های بی شمار جواهر آلات و فرش، با نمایشگاه هنری جذاب و جالب توجهی روبه رو می شوید که در کلیسای باستانی یونانیان تحت عنوان Ayios Haralambos جای گرفته است. مناظر دیدنی دیگری نیز وجود دارد از جاذبه های اصلی آن می توان از سواحل شن های طلایی واقع در Ilica، منزل گاه چندین چشمه ی آب گرم، نام برد. گفته می شود که آب گرم و گوگردی (با دمای حدود ۳۵ تا ۵۰ درجه ی سیلیسیوس) برای درمان دردهای روماتیسمی و تنفسی مناسب است.

چشمه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *