تور قزوین

کد: LMJUYH
  • SAMSUNG
  • 45

توضیح

تور قزوین

تور قزوین جدای از تور طبیعت گردی قزوین می باشد،چرا که گردش در دامنه های کوهستان سیالان وخشچال،بازدید از قلعه الموت،دریاچه اوان،روستای هنیز و زیبایی های روستای راز میان نیازمند زمان بیشتر و ملزم به برپایی کمپ یا اقامت در ییلاق های بوم گردی منطقه معلم کلایه قزوین می باشد.
تور ترکیبی طبیعت گردی و اماکن تاریخی قزوین را با ما در ندای سفر تجربه کنید.
اما تورقزوین به صورت یک روزه شامل بازدید از اماکن تاریخی و مذهبی خواهد بود.
قزوین جزء شهرهای باختری و مرکزی ایران است که در دامنه های جنوبی کوهستان های البرز غربی ایران زمین پهنه گسترده ، این شهر در بلندای 1300 متری قرار گرفته و دارای آب و هوای چهارفصل است بعلاوه ارتفاعات نزدیک سبب شده تا تأثیر توده هواهای باران زا شرایط مناسب از نظر توزیع رطوبت هوا در شهر قزوین ایجاد کند ، شایان ذکر است که فصل سرد و یخبندان از اواسط پاییز آغاز می شود .
برخی مورخان و باستان شناسان قزوین را معرب ( کاسپین ) می دانند ؛ این مورخین بر این باورند که اهالی سواحل کاسپین ( خزر ) به مرور زمان به شهر قزوین مهاجرت کرده و تمدن امروزی قزوین را مدیون این کوچ می دانند ، از طرفی در متون کهن عربی و عثمانی نام دریای خزر به عنوان (( بحرالقزوین )) آورده شده است .
اهالی قزوین فارسی زبان بوده و با لهجه خاص قزوینی گویش می کنند به علاوه از رایج ترین زبانهای موجود در شهر قزوین می توان به تاتی ، گیلکی و آذری نیز اشاره نمود .
اما ریشه اصلی شهر قزوین به دوران ساسانی برمی گردد که به دستور شاپور اول پسر اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانی ، پررونق شد ، بعلاوه قزوین در زمان حکومت شاه تهماسب صفوی به مدت 57 سال پایتخت ایران بود که از این دوران اماکن و موزه های تاریخی بسیار به جا مانده و به شدت مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است .
زادگاه بسیاری از خوشنویسان مشهور ایران زمین قزوین است که از آن جمله می توان به (( میر عماد قزوینی )) اشاره کرد ؛ از همین حیث قزوین بعنوان پایتخت بزرگ خوشنویسی در ایران محسوب می شود .

در “تور قزوین” از جاذبه های زیر دیدن خواهیم نمود.

عمارت چهل ستون

تنها کوشک باقی مانده از مجموعه کاخ های سلطنتی شاه تهماسب صفوی می باشد که به عمارت کلاه فرنگی معروف است که در زمان پایتختی این شهر نامگذاری شده است . علت انتقال پایتخت ایران در سال 951 هجری از تبریز به قزوین در زمان شاه تهماسب تهدیدات ترکان عثمانی به ایران زمین می باشد .
عمارت چهل ستون با 500 متر مربع بنا دارای ساختمانی هشت گوش و رواقی با ستون های آجری و قوس های نیم دایره ای و ایوانی با ستون های چوبی می باشد .
نقشه بنا از فراز آسمان دارای طرحی صلیبی و برجسته است به این صورت که سقف طبقه همکف آن پوشیده از مقرنس و سقف طبقه فوقانی خنچه پوش است . کلاه فرنگی قزوین امروزه در میدان آزادی این شهر واقع است .

تور قزوین

 

سردر عالی قاپو
این بنا یکی از هفت در ورودی به ارگ سلطنتی صفویان می باشد ،در واقع اصلی ترین درب که تنها بازمانده از این ورودی هاست در ضلع جنوبی ارگ واقع شده که به خیابان و میدان شاه در گذشته گشوده می شده است ، به هر روی این سردر، ورودی اصلی به دولتخانه دوران صفویه می باشد که شامل ایوانی بلند با قوس تیزه دار و سه ردیف طاق نما در دوطرف است ، نمای این سردر با ستون نماهای آجری کامل شده ، ایوان ورودی بلند بالا به هشتی متصل است و از دو طرف محور ورودی اتاق های نگهبانی ساخته شده ، از این هشتی با پلکان به طبقه فوقانی که جایگاه نقاره زنان بوده است می توان راه یافت .
سنگ بنای این عمارت در دوران شاه طهماسب صفوی پایه گذاری شده و در زمان شاه عباس صفوی در ساخت این بنا تغیراتی ایجاد شد که تا به امروز با بازسازی های مختلف همچنان فرم خود را حفظ نموده است ، در زمان رضا شاه پهلوی با عنوان ((نظمیه )) و در زمان محمدرضا شاه پهلوی با عنوان (( شهربانی )) به فعالیت خود ادامه داد .
قسمت شرقی این بنا در دوران مشروطیت رخشویخانه بود که در سال 1320 هجری قمری با احداث مدرسه امیر ، یکی از اولین مدارس نوین ایران زمین جایگزین این نباشد .

در تور قزوین از خانه امینی ها نیز دیدن می کنید.
خانه امینی ها
خانه امینی ها متعلق به یکی از تجار اعیان قزوین به نام حاج محمدرضا امینی می باشد که در سال 1275 ه.ق به صورت دوطبقه بنا نهاده شد و در آن زمان مبلغی در حدود 50 هزار تومان صرف ساخت این بنا شده است . این بنا دارای سه تالار موازی است از غرب به شرق امارت می باشد که ساختمان تالار مابین دو حیاط در جنوب و شمال محصور گردیده است .
داخل این تالار با چهلچراغ های زیبا و آینه کاری شکیل و فرش های عتیقه مزین شده است . زیر تالار شامل زیرزمین ، سردابه ، انبار و شرابخانه می باشد . این تالار شامل ارسی ها ی بسیار زیبا بوده که در حین روضه خوانی با کنار گذاشتن این ارسی ها سه تالار موازی به یک تالار بزرگ تبدیل می شود .

تور قزوین
آرامگاه حمدالله مستوفی :
حمدالله مستوفی قزوینی مورخ ، نویسنده ، شاعر و جغرافیدان مشهور ایرانی که در قرن هشتم می زیسته است ، وی متولد سال 680 ه. ق و متوفی 680 ه.ق است .
مزارش در محله ملک آباد قزوین همچنان پابرجاست .
آرامگاه حمدالله مستوفی به دوران ایلخانان مغول بازمی گردد ، این بنا به صورت برج مانند بوده و توسط چهار فیل پوش هشت ضلعی با گنبد مخروطی شکل پوشیده شده است .
در این بقعه یک جفت درب منبت کاری شده کار گذاشته شده بود که یک لنگه به مرور زمان از بین رفته و لنگه دیگر در موزه ایران باستان است ، البته امروزه درب های جدید جایگزین آن شده است . معماری این بنا به سبک آذری است .
مشاهده این معماری زیبا را در “تور قزوین” با ما در “ندای سفر” تجربه کنید.
بازارقزوین :
این بازار همانند بازارهای اصفهان و شیراز بنایی متعلق به دوران صفوی دارد که در دوران قاجار قسمت عظیمی از آن بازسازی شده است ، در دوران قاجار با افزودن کاروان سرای سعدالسلطنه در مجاورت این بازار به سبب قرارگیری قزوین به عنوان پایتخت ایران در محور ارتباطی بین شمال و غرب کشور رونق اقتصادی زیادی گرفت .
این بازار شامل بناهای بسیار است که در اینجا مهمترین آنها را نام می بریم . مسجدالنبی ( مسجد شاه ) ، کاروان سرای سعدالسلطنه ، کاروانسرای وزیر ، سرای حاج رضا ، سرای رضوی ( شاه ) ، تیمچه های روباز و سرپوشیده از جمله درویش مهدی و راسته قیصریه .
مسجد جامع قزوین :
این مسجد به سبک چهارایوانی بر روی آتشکده دوران ساسانی ، به دستورهارون الرشید عباسی در سال 192 ه. ق پس از حمله اعراب بنا نهاده شد ، که آتشکده ساسانی در ایوان جنوبی مستقر بوده است . این مسجد یکی از کهن ترین مساجد ایران زمین محسوب می شود که در دوران حمله مغول بخشی از آن ویران می شود که بعد از آن ترمیم می شود ؛ با این وجود آثار معماری چند دوره مختلف در این بنا قابل مشاهده است . ایوانها یکبار در دوره صفوی مرمت شده و قسمتی از ایوان شرقی در دوره قاجار بازسازی شده است اما قدیمی ترین بخش به جا مانده از این بنا متعلق به سده دوم اسلامی است . پنج ردیف کتیبه در این مسجد وجود دارد که با خطوط نسخ ، ثلث و کوفی گلدار نگارش شده است .

امتیاز
  • ثبت امتیاز
5
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

برنامه سفر

ساعت حرکت: 5 صبح ،میدان آرژانتین

 

گشت ها: کاخ چهلستون- سر در عالی قاپو- حسینیه امینی ها- آرامگاه مستوفی- بازار قزوین- مسجد جامع قزوین.

خدمات: صبحانه سلف سرویس- نهار منو انتخابی( کوبیده-جوجه-قیمه نثار-نوشابه وماست) در یکی از بهترین رستوران های قزوین- پرداخت ورودی ها- بیمه- لیدر.

وسایل مورد نیاز: کارت شناسایی- دوربین-کفش مناسب پیاده روی-داروهای شخصی-بادگیر.

درجه سختی: آسان

محل

دیدگاه ها (0)

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تور قزوین”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال